Hayatı yaşamaktan öte, yönlendirme şansımızın olduğunu unuturuz bazen…

Aşk ve savaş, “seçimlerim” ibaresini “kader” sözcüğüyle değiştiriverir de ruhumuz duymaz!

Olacaklar için bir suçlu aramak anlamsızdır, suçlu her şey ve herkes olur birden…

Sabâ Altınsay, yeni romanı Benim Hiç Suçum Yok’la derin iç hesaplaşmaların sebebi olacak!

“Ben gözlerimi açtığımda Tanrı kâinatı yaratmaktaydı. Korkunç bir uğultu vardı. Kocaman, kara bir boşluğun içindeydim ve o, yılışık katran gibiydi; ağır ağır kıpırdıyordu. Ağdamsı sıvıda yüzüyordum. Tanrı arkamdaydı; hissediyordum. Zira sedefli ışık omuzlarımdan aşıp önüme, ayaklarımın dibine düşüyor, zifîrî sıvıyı biraz olsun aydınlatıyordu. Arkama dönmeye korkuyordum. Gürültüden başka bir şey duymuyordum. Öyle bir hengâmeydi ki başka bir sesin ne işitilmesi mümkündü, ne de var olması. Henüz yaratıldığım ve eceli bilmediğim için korkuyu da bilmiyordum. Onu yapan ölümdür. Ölümü tanımıyor olsaydınız hiçbir şeyden korkmazdınız…”

2004 yılında yayımlanan Kritimu / Giritim Benim adlı ilk romanıyla adından söz ettiren Sabâ Altınsay, Girit mübadelesini anlatan öyküsüyle büyük ilgi görmüştü. Sekiz yıllık aradan sonra ikinci romanıyla okuru selamlayan Altınsay, savaşı özümseyen hayatları dillendirmeye devam ediyor.

 

İkinci Dünya Savaşı yıllarına dönüş niteliğindeki bu macera, adı anılmayan bir kıyı kentimizde geçiyor. Tüm kadınların hayranlık duyduğu, genç yakışıklı, çapkın bir adam, Cihan Nedim… Babası ayakkabı tamircisi, kız kardeşi ebe, annesi kötü kalpli ve dedikoducu… Başlangıçta her şey sıradan ve sıradan olduğu için güzeldi. Ancak içki ve kadınla tadına varılan hayat, Cihan Nedim’in geçirdiği bir kazayla sonsuza kadar değişecekti. Bir gece yarısı gerçekleşen bu garip kaza kimseyi canından etmese de pek çok kişinin hayatını değiştirecek benzersiz karşılaşmalara sebep olacaktı.

 

Benim Hiç Suçum Yok, yazarın klasik romanları andıran dili ve zengin tasvirleriyle bir önceki romanın izini sürüyor. Ansızın gelen savaş, açlık, kıtlık ve kaybedilen aşkın öyküsü, Sabâ Altınsay’ın duru anlatımıyla geçmişi bugüne taşıyor.

 

 

SABÂ ALTINSAY

 

SABÂ ALTINSAY, 1961’de Çanakkale’de doğdu. Orta öğrenimini T.E.D. Ankara Koleji’nde, lise öğrenimini Bornova Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi mezunu olan Altınsay’ın ilk romanı Kritimu / Girit’im Benim 2004 yılında yayımlandı. Kritimu Türkiye’den sonra Yunanistan, Bulgaristan ve Hırvatistan’da okurlarıyla buluştu. Altınsay, Kadın Öykülerinde İstanbul adlı öykü antolojisinde “Kedi” adlı öyküsüyle yer aldı. Berliner Taschenbuch Verlag Yayınevi’nin yayımladığı Unser İstanbul, Junge türkische Literatur adlı antolojide “Kimsecik” adlı öyküsü Almanca olarak yayımlandı. Benim Hiç Suçum Yok, yazarın ikinci romanıdır.

 

BENİM HİÇ SUÇUM YOK

Yazar: Sabâ Altınsay

Tür: Roman

Sayfa sayısı: 311

Fiyatı:  21 TL

Yayın tarihi: 11 Ekim 2011

 

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir