… Ve diğer fantastik öyküler!

Robert Louis Stevenson’ın kuşaklardır etkisini yitirmeyen uzun öyküleri okurla buluşuyor!

 

Gotik edebiyat dendiğinde hiç kuşkusuz akla ilk gelen yapıtların başında ünlü yazar Robert Louis Stevenson’ın Dr. Jekyll ve Mr. Hyde adlı romanı yer alır. Gotik yazın türünün belirgin özelliklerinin hepsini bünyesinde barındıran bu roman, çarpıcı hikâyesi ve güçlü anlatımıyla farklı dönemlerde farklı sanatçıları etkilemiş ve 1908 yılından bu yana tam 123 kez sinema ve televizyona uyarlanmıştır. Çifte kişilik gibi psikoloji ve psikiyatrinin temel konularından birini işleyen roman, edebiyat dünyasının kült eserleri arasında gösteriliyor.

 

Duygu Akın tarafından Türkçeleştirilerek Can Yayınları Gotik – Romantik Dizisi’ne dahil olan  Dr. Jekyll ve Mr. Hyde ve Diğer Fantastik Öyküler, yazarın iki önemli uzun öyküsünü de okura sunuyor: Bunlardan biri, yine doktorlukla ve bilimsel çalışmalarla ilgili olan Ceset Hırsızı. Yazarın karakteristik yazım ustalığını sergileyen bu öykünün bir diğer özelliği de Victoria dönemi İngiltere’sinde yaşanmış bir takım gerçek olaylardan hareket etmesi… Türünün en güzel örneklerinden biri olan diğer uzun öykü Olalla ise okuru gizem ve aşkın birlikte örüldüğü muhteşem bir maceraya davet ediyor.

ROBERT LOUIS STEVENSON

 

ROBERT LOUIS STEVENSON, 1850’de Edinburgh’da (İskoçya) doğdu. Hukuk öğrenimi görmesine karşın hiç avukatlık yapmadı ve yaşamını edebiyata adadı. İkiyüzlü ve acımasız bulduğu burjuva yaşamına karşı çıkarak bohem bir yaşamı seçti. Yayımlanan ilk eseri İskoçya’daki Presbiteryen Ulusal Ant örgütüne yakınlığını yansıtan Pentland Ayaklanması oldu. Dr. Jekyll ve Mr. Hyde’ın yanı sıra başlıca eserleri Define Adası, Prens Otto, Çocuğun Şiir Bahçesi, Kaçırılan Çocuk, Kara Ok, Şişedeki Cin’dir. Fırtınalı ve ciddi sağlık sorunlarıyla dolu yaşamı, 1894 yılında Samoa’da bir beyin kanaması sonucunda sona erdi.

 

 

DR. JEKILL VE MR. HIDE VE DİĞER FANTASTİK ÖYKÜLER

Yazar: Robert Louis Stevenson

Çeviri: Duygu Akın

Tür: Öykü

Sayfa sayısı: 175

Fiyatı:  12 TL

Yayın tarihi: 10 Ocak 2012

 

Share