İstanbul Modern’de Arap Baharı ve edebiyat konuşulacak!

Can Yayınları ve İstanbul Modern, hem edebiyatı hem de günümüz siyasetini yakından takip edenleri mutlu edecek ve çok konuşulacak bir oturuma hazırlanıyor:

Ünlü Fransız yazar Mathias Enard ve ödüllü haberci Ahu Özyurt İstanbul Modern’de bir araya gelecek!

Ahu ÖzyurtMathias-Enard

Avrupalı bir yazarın gözünden Arap Baharı ve edebiyat, ilk kez konuşuluyor!

 

07 Mayıs 2013 Salı günü, Can Yayınları ve İstanbul Modern iş birliğiyle son ayların en dikkat çekici edebiyat etkinliklerinden birine imza atılacak: Yıllarını Ortadoğu’yu anlamak ve anlatmaya adamış ödüllü haberci Ahu Özyurt ve Fransız Edebiyatı’nın en büyük isimlerinden biri Mathias Enard bir araya gelerek Arap Baharı, Ortadoğu’nun siyasi çalkantıları ve edebiyatın ilişkisini masaya yatıracaklar!

 

Mathias Enard, dünyaca ünlü Fransız bir yazar… Aslında bir “dünya vatandaşı” olarak anılmaktan hoşlanıyor çünkü elle çizilmiş sınırları değil, insanı önemsiyor. Mathias Enard’ın Türk okurla ilk tanışıklığı 2011’de Can Yayınları tarafından dilimize kazandırılan Savaşları, Kralları ve Filleri Anlat Onlara adlı kitabıyla gerçekleşti. 16. yüzyılın İstanbul’unu, Michelangelo’nun İstanbul’a davet edilişini ve dönemin günlük hayatını ustalıkla resmeden bu kitap, yazara Fransa’nın en önemli edebiyat ödülü olan Gouncourt’u kazandırdı. Enard’ın yeni kitabı Hırsızlar Sokağı’ysa bugünün tarihini yazan, Hıristiyan ve Müslüman alemlerin aynı çıkmazda sonlanan kimlik meselelerini yüze vuran, son derece çarpıcı bir eser!

Hırsızlar Sokağı adlı kitaptan hareketle başlayıp Avrupa ve Orta Doğu siyasetinin edebiyattaki izdüşümlerini, bugünün tarihini yazan edebiyatı konu edecek söyleşi, gündem yaratmaya hazırlanıyor!

ETKİNLİK ÜCRETSİZDİR!

SESSİZ KAYIT: ARAP BAHARI VE EDEBİYAT

MODERATÖR: Ahu  Özyurt

KONUK: Mathias Enard

YER: İstanbul Modern

TARİH&SAAT: 07 Mayıs 2013, Salı – 19:00

LCV: Şebnem Soral TAMER

sebnemsoral@canyayinlari.com

0541 200 45 65

Share