Meksika’nın önde gelen edebiyatçılarından Carlos Fuentes, 83 yaşında yaşamını yitirdi. Kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden yazarın ölüm haberini Meksika devlet Başkanı Felipe Calderon Twitter hesabından duyurdu: “Çok sevilen ve beğenilen Meksikalı evrensel yazar, sevgili dostum Carlos Fuentes’in ölümünden derin bir üzüntü duyuyorum.”

 

 

 

 

Fuentes’in doktoru Arturo Balesteros, evinde ani bir iç kanama geçirerek bilincini kaybeden ünlü yazarın kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiğini belirtti.

Modern Meksika romanının kurucusu kabul edilen Fuentes, 1960’lı ve 1970’li yıllarda çağdaş İspanyol edebiyatının temelini atmış, çağdaşları Kolombiyalı Gabriel Garcia Marquez ve Perulu Mario Vargas Llosa ile birlikte Latin Amerika edebiyatının dünya çapında ilgi görmesinde önemli rol oynamıştı.

 

Yaşamı boyunca AuraTerra Nostra (Bizim Toprak), The Good Conscience (Vicdan Rahatlığı) gibi pek çok önemli eser yazan Fuentes, yazar kimliğinin yanı sıra siyasi duruşuyla da tanınıyordu. Oyun, makale, roman gibi pek çok alanda eserler veren yazar ABD’nin Harvard, Princenton, Columbia ve Brown üniversitelerinde öğretim üyeliği yapmıştı.

Hükümetleri sert bir üslupla eleştirmekten geri durmayan yazar, hukuk ve ekonomi eğitimi almış, ardından babasının yolundan giderek diplomat olmuştu. Yazar, bir dönem Meksika’nın Fransa Büyükelçiliği görevini üstlenmişti.

Yazar, İspanyol dilinin en önemli edebiyat ödülü olan Cervantes ödülünü 1987 yılında, İspanya’da verilen Prince Asturia Ödülü’nü 1994’te alan Fuentes, 1997 yılında Fransa’nın Ulusal Liyakat Nişanı’na layık görülmüştü.

 

Sabit Fikir

 

 

Share