Geçmişten gelen tekinsiz misafirler, aşkı yenen kaçma arzusu, gerçeğin bileğini büken hayaller ve sonsuz gibi görünen kaos! Adadaki Ev, her okurun aklına aynı soruyu düşürüyor:

Geçmişim benim değilse geleceğim kimin ellerinde?

Gözlerinin önünde nefis bir manzara belirdi, muhteşem bir hayal görüyor: Ağaçlık tepelere serpiştirilmiş beyaz boyalı ahşap konaklar, gül bahçeleri, yokuş sokakların sıcak sükuneti, birkaç martı haykırışı, denize bakan bir teras, minik bir bahçe, masada genç bir kadın oturmuş yazı yazıyor; az ötede ufacık kız çocuğu, sarı saçları lüle lüle omuzlarına dökülüyor, birbirlerine gülümsüyorlar. “Anne,” diyor kız, “anne, midye toplayacak mıyız?” “Daha sonra sevgilim,” diyor genç kadın, bir sayfa daha doldurup; sonra yürüyüşe çıkıyorlar, ormanda çiçek topluyorlar ve gece olduğunda şirin beyaz mutfakta yemek pişiriyorlar birlikte, mehtap ağaçların arasında gezinirken, denize bakan küçük evlerinde, Ada’daki evde…

2007 yılında yayınladığı Yeni Baştan adlı romanıyla edebiyat dünyasının kapılarını aralayan Nilüfer Kuyaş, ikinci romanı Adadaki Ev’le Can Yayınları’na katılıyor!

 

Sürükleyici kurgusu, dağılmış hayatları ve çaresizlik duygusunu yansıtan ustalıklı anlatım diliyle Kuyaş, Adadaki Ev’de otobiyografik satırlara da imzasını atıyor… Fırtınalı bir ilişki yaşadığı sevgilisinden ayrıldıktan sonra savrulan, yurtdışına gitmek, hapishane olarak gördüğü Türkiye’den uzaklaşmak isteyen bir kadının kaçışıyla başlar her şey… Yeni bir başlangıç ve sıfırlanmış bir bellek umuduyla yeni ülkelerin müstakbel yolcusu kahramanımız, yurtdışı işlemlerinin bitmesini beklemek için sığındığı adada geçmişin davetsiz misafirleriyle karşılaşır. Medeniyetten uzak, bakımsız bir ev kiralayarak geçmişiyle yüzleşen kadın, hiç olmadığı kadar derin bir kaosun içinde bulur kendini…

 

Geçmişin yanında sönük kalan şimdiki zaman ve pek çok yüzleşmeye gebe olan o ıssız ev… Nilüfer Kuyaş, iki zamanlı bir metin ortaya çıkararak geçmişi ve bugünü aynı anda görmemizi sağlıyor. Anılar, bir yanıyla onun kendi kişisel tarihi oluyor ama bir yanıyla da yakın geçmişin siyasi gerilimleri aktarılıyor… Edebiyat dünyasının en yetenekli kalemlerinden birinin doğuşuna tanık olmak isterseniz Adadaki Ev’i mutlaka okumalısınız!

 

NİLÜFER KUYAŞ

NİLÜFER KUYAŞ, İstanbul’da doğdu. Robert Kolej’de okudu. ABD’de felsefe lisansı aldığı Wellesley College’den mezun. Boğaziçi Üniversitesi’nde sosyal psikoloji masteri yaptı. Londra’da BBC’de radyo yapımcısı ve sunucu olarak çalıştı. Türkiye’de kısa bir dönem Televizyon program yayınladı. Sabah, Milliyet ve en son Taraf gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. İlk kitabı Başka Hayatlar 2004 yılında Memet Fuat Deneme Ödülü’nü kazandı. İlk romanı Yeni Baştan 2007’de yayımlandı.


ADADAKİ EV

Yazar: Nilüfer Kuyaş

Tür: Roman

Sayfa sayısı: 481

Fiyatı:  27,50 TL

Yayın tarihi: 04 Ekim 2011

 

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir