Rushdie’den iki farklı dünyayı birleştiren öyküler: Doğu, Batı

Dünyaca ünlü yazar Salman Rushdie’nin dokuz öyküsünü bir araya getiren bu derleme, hayatın iki dünyayı nasıl da kolayca birleştirebildiğini gösteriyor!

Hint asıllı bir Britanyalı olan Salman Rushdie, hayatını özetleyen bu iki yoğun sözcüğü ve onları bir araya getiren kitabını şöyle anlatıyor: “Bu hikâyeleri ‘Doğu, Batı’ ismi altında yayınlamayı düşünürken, isimdeki en ilgi çekici şeyin iki kelime arasındaki virgül olduğunu gördüm. Zira bana öyle geliyor ki, ben o virgülüm işte, ya da en azından o virgülde yaşıyorum.”

 

Edebiyat tarihinin kadim şahsiyetleriyle popüler kültürün, masallarla tarihin, fantastikle gerçekliğin kesiştiği bu dokuz hikâye, Doğu ile Batı karşılaşınca neler olduğunu, karakterlerini bir o yana bir bu yana çeken güçleri anlatıyor. Fakir bir çekçekçi, inanılmazı gerçekleştirip Bombay’da film yıldızı oluyor; Kristof Kolomb Kraliçe Isabella’yla ilişkisini tamamına erdirme hayalleriyle kendinden geçiyor; iki çocukluk arkadaşı, fantezilerinde diplomat olup Uzay Yolu mürettebatına katılarak Hindistan’ın yakın tarihine tanıklık ediyorlar.

 

Doğu, Batı’da Salman Rushdie, zengin dili ve benzersiz hayal gücüyle okurlarını şaşırtırken kültürler arası bir yolculuğun rotasını çiziyor.

 

 

“Rushdie, günümüzün hayal gücü en özgün yazarlarında biri.”

Nadine Gordimer

 

“İkisinde de evinde olmamak ama arada bir yerde konumlanmış olmak – Salman Rushdie’nin bu temayı işleyen kısa hikayeleri ustalıklı, özgün ve eğlenceli.”

Financial Times

SALMAN RUSHDIE

 

SALMAN RUSHDIE, 19 Haziran 1947’de Hindistan Bombay’da doğdu. Rushdie, on roman, bir kısa öykü derlemesi ve dört edebiyat-dışı yapıtın yazarı ve Mirrorwork adındaki çağdaş Hint Edebiyatı antolojisinin iki editöründen biridir. Yazarın Geceyarısı Çocukları adlı romanı 1981’de Booker Ödülü’nü, 1993’te Booker of Bookers ve 2008’de Best of the Booker ödüllerini aldı. Mağriplinin Son İç Çekişi, 1995’te Whitbread Ödülü’nü ve 1996’da Avrupa Birliği Aristeion Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Salman Rushdie, edebiyata yaptığı katkılardan dolayı 2007 yılında Şövalye unvanıyla ödüllendirildi. Ayrıca, İngiltere Kraliyet Edebiyat Derneği Üyesi ve Fransa Kültür Bakanlığı tarafından verilen Commandeur des Arts et des Lettres unvanlarına da sahiptir.


Yazar: Salman RushdieDOĞU, BATI

Çeviri: Begüm Kovulmaz

Tür: Öykü

Sayfa sayısı: 180

Fiyatı:  13 TL

Yayın tarihi: 05 Temmuz 2011

 

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir