“OntasarımCI” dilegeldi:

Elbette dünyayı değiştirebilirsiniz!

Özlem Tuna direktörlüğünde kurulan Zerre Design, internet sayfasında Türkiye’nin en ünlü on tasarımcını bir araya getiriyor. Her biri kendine özgü tasarım diliyle ün salmış on isim, bir ilke imza atarak Türkiye’nin online tasarım sergisine öncülük ediyor!


Özlem Tuna tarafından kurulan Zerre Design, sanal ortamda bir ilki gerçekleştirerek ünlü tasarımcılarla birlikte “ONtasarımCI” başlığı altında bir sanal sergi yarattı. Aslı Kıyak İngin, Birsen Canbaz, Kunter Şekercioğlu, Selda Okutan, Leyla Taranto, Örge Tulga, Şenay Akın, Özlem Tuna, Erdem Akan ve Tulya Madra gibi dev isimleri buluşturan bu proje, tasarım meraklılarına, en sevilen ürünlere kolaylıkla ulaşma ve edinme hakkı da sağlıyor.  İlk aşamada her tasarımcıdan birer ürünle başlayacak olan projede yer alan ürün sayısının her geçen gün artması bekleniyor.

 

Türkiye’de bir ilk olan projeye dahil olan tasarımlar ve tasarımcılarsa şöyle sıralanıyor: Aslı Kıyak İngin’den “Gece Mumluk”; Birsen Canbaz’dan “İzmarit”; Erdem Akan’dan “East Meets West”; Kunter Şekercioğlu’dan “Dervish”; Leyla Taranto’dan “Abaküs”; Örge Tulga’dan “Tasma Kolye”; Özlem Tuna’dan “Akide Şekeri”; Selda Okutan’dan “ForLove”; Şenay Akın’dan “Medea” ve Tulya Madra’dan “Porselen Huni”…

Doğadan aldık, doğaya veriyoruz: Van’daki yaraya merhem olması ümidiyle…

Zerre Design’da ürünleri sergilenecek olan “ONtasarımCI”, bu proje ile birlikte Van’daki depremzedelere yardım etmeyi de amaçlıyor. Tasarımcılar, projeden elde edilecek gelirin bir kısmını Van’daki depremzedelere destek olması amacı ile Kızılay’a bağışlayacak.

 

Özlem Tuna kimdir?

Özlem Tuna, Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, “Seramik” bölümünden 1993 yılında mezun oldu. Aynı üniversitede sanat öğretimini devam ettirdi. Grafik tasarımı bölümünde Özgün Baskı Çalışmaları üzerine yüksek lisansını tamamladı. 1996 yılında mücevher tasarımı ve üretimi üzerin yoğunlaşan Özlem Tuna, bu alandaki ilk kariyer adımını Urart Firması ile başlattı. 2003 Nisan ayında Özlem Tuna Tasarım Atölyesi ve Ofisi’ni kurdu. Özlem Tuna markası altında mücevher tasarımları ve obje tasarımlarını gerçekleştirdi.

 

Modelleme ve tasarım üzerine danışmanlık hizmetlerini de vermekte olan Özlem Tuna 2007 Mayıs ayında Nuruosmaniye’deki Design Zone isimli mücevher ve obje galerisini açtı. Farklı Türk tasarımcıların ürünlerine de ev sahipliği yapan galeri hizmetlerine halen devam etmektedir. Özlem Tuna ürünleri geleneksel objelerden esinlenerek onları modernle buluşturan bir çizgide konumlanmaktadır. Eski ve yeni tekniklerin beraber kullanılabildiği sıra dışı ürünleri özgün yapan faktörler ise, her ürünün kendi hikayesine sahip olması ve sanatsal kimliğinin yanında fonksiyonel kullanımının bulunmasıdır. Özlem Tuna’ya ait koleksiyonların bazı üretimleri kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el işçiliğini tek tük kalan usta zanaatkarların ellerinde gerçekleştirilmektedir.

 

Share