Paulo Coelho Türkiye’nin ruhunu arıyor

 

Simyacı, Veronika Ölmek İstiyor ve son olarak da Brida ile milyonların gönlünde taht kurmuş dünya yazarı Paulo Coelho, Elif’le bir Türk kızını anlatıyor.

“Hilal’e isminin anlamını sordu; Türkçe’de ayın ilk günlerinde aldığı yay biçimi demektir. Ülkemin bayrağında da vardır hilal…”

’Elif’te; yaşadığım,yaşayacağım ve yaşamakta olduğum bütün hayatlardaydım o an…’’

 

Elif’in kahramanı dünyaca ünlü yazar Paulo Coelho, bir süredir bilgelik yolunda gelişmesinin durduğunu hissetmektedir. Belki de yapması gereken tek şey, esrarengiz ustası J.’nin tavsiyesine uyup’’gönlünün onu çektiği yere’’ girmektir. Rastlantılar Coelho’yu Rusya’ya savurur. 9288 kilometrelik tren yoluyla,bu uçsuz bucaksız ülkeyi baştan sona kat etmeye karar verir. Daha ilk durağından itibaren manevi bir arayışa dönüşen bu yolculukta ona üç kişi eşlik eder. Bir Tao ustası,Rus yayıncısı ve en ilginci,yetenekli bir keman virtiözü olan, Türkiyeli sıra dışı bir genç kadın;Hilal…

 

Coelho ve Hilal,çok geçmeden başka hayatlarda,başka boyutlarda kaderlerinin kesişmiş olduğunu anlar.’’Hilal’in  gözlerinin kapılarını’’aralayan yazar,her şeyin aynı yerde,aynı anda bulunduğu noktaya,yani Elif’e ulaşacak ve orada,kendi gerçek benliği ile karşılaşacaktır.Bu uzun yolculuğun her bir anında Hilal’le birbirlerine daha çok bağlandıklarını fark eden Coelho,aylar önce Faslı bir medyumun karısına söylediği şu sözleri hatırlar:

‘’Türkiye’nin ruhu kocanıza bağrındaki bütün sevgiyi verecek.Fakat kanını akıtmadan aradığı şeyi ifşa etmeyecek.’’

Coelho,son romanı Elif’le bir kez daha hayatı güzelleştiren mucizeleri ve hazineleri kutluyor.Zamanın,mekanın,yaşadığımız başka hayatların dışında  bir yerde ki katıksız aşkın peşinde,ruhun upuzun yolunu kat ediyor.Ama bu kez,bizlere çok tanıdık duraklardan geçerek.

 

’Paulo Coelho’nun nesri aynı yağmur gibi;ürpertici,baş döndürücü,bilge,afallatıcı bir özlü sözler sağanağı.’’

IL-Mesaaggero

’Coelho’nun kitapları milyonların hayatına büyü katıyor.’’

-London Times

Paulo Coelho,18 Martta Türkiye’ye geldi.Aylar öncesinden bu yılki Saint Joseph Yortusunu Türkiye’de kutlama kararı aldı.Can Yayınları kitabın baskısını öne alarak yazarın geliş tarihine yetiştirdi.19 martta İstanbul Pera Palas’ta verilen davet ve basın toplantısıyla,kitabın tanıtımı ve yazarın Türkiye hakkındaki izlenimleri alındı.

 

Paulo Coelho, Rusya’ya yaptığı seyehat sırasında Hilal’le yaşadıklarından ve yıllarca yaptığı meditasyonların da kattığı deneyimle,Rusya’dan Brezilya’ya döner dönmez Elif’i yazmaya başladığını ve yedi günde tamamladığını belirtti.Ayrıca Türkiye’ye her geldiğinde özel anlar yaşadığını dile getirdi.

 

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir