İnançla örülmüş duvarların ardına bakmak…

İtalya’nın ödüllü yazarlarından Alessandro Baricco’nun yeni romanı Emmaus, baş döndürücü duru dili ve hayranlık uyandıran akıcı anlatımıyla muhteşem bir roman!

Katolik gençlerin yasaklanmış hayata duydukları özlemi okurken, eski zamanların o görkemli kapılarından birinin önünde buluyorsunuz kendinizi… Geçit vermeyen o kapının anahtar deliğinden, olan biteni izler gibi, soluğunuzu tutarak öyküye dalıyorsunuz!

“ … Bizim için dünyanın fiziksel sınırları doğal, zihinsel sınırları ise bir dinsel törenin kuralları gibi durağan. Bizim sınırsızlığımız o. Daha uzakta, alışkanlıklarımızın ötesinde, hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğimiz uçsuz bucaksız bir alanda, çevrede başkaları var. Göze çarpan ilk özellikleri inançsız olmaları, görünüşte hiçbir şeye inanmamaları. Ama parayla olan yoğun ilişkileri, eşyalarının ve davranışlarının pırıl pırıl yansımaları, dünyalarındaki ışık da göze çarpmıyor değil. Büyük olasılıkla, sadece zengin olan insanlar bunlar, onlara bakışımız yükselmeye çalışan bir kentsoylunun aşağıdan yukarı bakışına benziyor, alacakaranlıktan gelen bir bakış.”

 

 

Alesandro Baricco, yeni kitabında, yazmanın cesaret istediği bir konu etrafında dönüyor: Din ve onun katı kurallarıyla görünmez kılınan gençler!

 

Baricco’nun usta kalemiyle, ana karakterin ağzından anlatılan Emmaus, içeriden bir gözle yaşananları aktarıyor. 1980’li yılların İtalya’sında geçen bu öykü, dört genç Katolik etrafında şekilleniyor.  Aldıkları katı dinsel eğitim gereği iç dünyalarına hapsedilen karakterler, tutucu değerlerle yüklüdür. Toplum ve ailenin peşinen belirlediği yazgı, kusursuzca sürdürülmelidir.

 

Kitabın hızlı ve şok edici girişini takip eden bölümde, samimi ve tutucu sayılabilecek bir Katolik gencin, hayat, inanç ve kontrolsüzce dahil edildiğimiz roller üzerine yaptığı konuşma, öykünün ilerlediği yönle tezat oluşturuyor.  Seks, müzik, arkadaşlar ve hayatın gençlere bahşettiği her tür keşif alanından görünmez bir kalkanla uzak duran karakterler, günün birinde sınırların ötesine bakmayı başarırlar. Bundan sonrası, sayısız maceranın yaşanıp tabuların birer birer yıkıldığı, baş döndürücü bir öyküdür…

 

Emmaus’un satırları arasında, din ve ülke farklarından koparak kendimize ait bir parça ya da hesaplaşmaya tanık olmak mümkün…

ALESSANDRO BARICCO

ALESSANDRO BARICCO, 1958’de İtalya’nın Torino kentinde doğdu. Yazarlık uğraşına, La Republica gazetesinde müzik eleştirmeni olarak başladı. Daha sonra La Stampa gazetesinde kültür sanat servisinde çalıştı. Denemeler ve kısa öyküler yazdı. RAI televizyonuna sanat programları hazırladı. Torino’da anlatım tekniklerinin öğretildiği bir okul kurdu. İlk romanı Öfke Şatoları Fransa’da Médicis Ödülü’ne değer görüldü. İkinci romanı Okyanus Deniz’le İtalya’da Viareggio Ödülü’nü aldı. İpek’le yaygın bir okur kitlesiyle buluştu, kitap otuza yakın dile çevrildi. Daha sonra Kent, Homeros, İlyada; Yarım Kalmış Bir Hayal ve Bindokuzyüz adlı yapıtları yayımlandı. Emmaus’tan sonra 2010’da La storia di Don Giovanni adlı kitabı basıldı.

Alessandro Baricco’nun Can Yayınları’ndaki kitapları:

 

İpek, 1997

Kent, 2001

Öfke Şatoları, 2001

Homeros, İlyada, 2006

Yarım Kalmış Bir Hayal, 2007

Bindokuzyüz, 2007

Okyanus Deniz, 2009

EMMAUS

Yazar: Alessandro Baricco

Çeviri: Şemsa Gezgin

Tür: Roman

Sayfa sayısı: 122

Fiyatı:  9,50 TL

Yayın tarihi: 02 Ağustos 2011

 

 

 

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir