Tolstoy’un Anna Karenina’sının açılışındaki, “Bütün mutlu aileler birbirine benzer,

mutsuz olan her aile de mutsuzluğunu kendine göre yaşar,” cümlesinden yola çıkan

Fuentes’in son dönem eserleri arasında büyük övgü toplayan

Bütün Mutlu Aileler, çağdaş Meksika’nın tezatlarla dolu dokusunun evrenselliğini

kanıtlar nitelikte….

“Hâlâ benimle berabersin çünkü benden başka güzelliğini hatırlayan kalmadı. Bir ben hatırlıyorum yaşlı gözlerimde genç gözlerini. Zaman benim. O bunu anlamıyor. Gözlerimi kapıyorum, zaman benim. Yalnızız. Sen ve ben. Karıkoca. Yeni evliyiz. Hiçbir şeyimiz eksik değil. Kimsenin girmesine izin verme. Başkaları her şeyi kaybediyor. Oysa sen ve ben sonsuz bir kucaklaşmada kayboluyoruz. Avluda zincirli köpeğin havlamaları. Civardan gelen tek ses. Sarı elbisen sandalyenin üstüne atılmış. Tek ışık kaynağı. Sözcükler yetersiz kalıyor. Ne tuhaf. Oysa çok konuşuyoruz. Ama içim suskun.”

 

 

Bütün Mutlu Aileler’i oluşturan on altı bölümde Carlos Fuentes, Meksika toplumundaki aile yapısını tanımlayıp sorgularken aynı zamanda da Meksikalıların kimliğini meydana getiren travmaların kökenini arıyor. Meksikalıların aile anlayışı, dinin günlük hayata işleyişi, sınıflar arası geçişin zorluğu, şiddet hiyerarşisi gibi temaları gençler, yaşlılar, yerliler, çiftçiler, ülkeyi yönetenler, eşcinseller, sörfçüler gibi birçok farklı kesimden karakter aracılığıyla aktarıyor. Her bölümün bir koroyla eşleştiği kitapta, Meksika’nın sömürge geçmişinin kalıntıları ve ataerkil yaraların üstünde duruluyor.

 

 

CARLOS FUENTES

Carlos Fuentes, 1928 yılında México’da doğdu. ABD’de Columbia, Harvard, Princeton gibi üniversitelerde ders verdi, çok sayıda deneme ve senaryo yazdı. Bir süre Meksika’nın Fransa büyükelçisi olarak görev yaptı. Fuentes’in romanlarının  en önemlilerinden biri olan Terra Nostra Venezuela’da Romulo Gallegos Ödülü’nü kazandı. 1987 yılında, İspanyol dilinde yazan yazarlara verilen en büyük ödül olan Cervantes Ödülü’ne değer bulundu. Fuentes’in diğer kitapları: Artemio Cruz’un Ölümü, Deri Değiştirmek, Yanık Sular, Körlerin Şarkısı, Sefer,     Diana/Yalnız Avlanan Tanrıça, Laura Diaz’lı Yıllar, Cam Sınır, İnez’in Sezgisi, Kendim ve Ötekiler,  Koca Gringo, Kartal Koltuğu ve Kaygı Veren Dostluklar.

BÜTÜN MUTLU AİLELER

Yazar: Carlos Fuentes

Çeviri: Zeynep Önal

Tür: Roman

Sayfa sayısı: 424

Fiyatı:  26 TL

Yayın tarihi: 13 Aralık 2011

Share