Masalların gerçeğe dönüştüğü bir dünya hayal edin! Siyasi, sosyal, coğrafi ve daha sayılabilecek pek çok ayrı düşüren etkiden uzağız; sadece Kırmızı Başlıklı Kız’ı kurttan kurtarmanın derdindeyiz. İnsan gülümsemeden edemiyor düşündükçe…

Gülümsüyorum, çünkü birazdan yazacaklarım beni mutlu ediyor.  Gerçekleşmiş bir masalı anlatacağım için heyecanlanıyorum, düş dünyamın ölümsüz kahramanını!

José Saramago, 18 Haziran 2010’da gitti buralardan… ‘Işığım’ dediği sevgili eşi Pilar’ın ellerini sımsıkı tuttuğu sıcak bir yaz sabahında, Kanarya Adaları’ndaki evinden kanatlanıp uçtu. Ne garip değil mi? Bir sürgünden kurtuluş ancak başka bir dünyaya sürülerek oluyor bazen…  Bunları yazarken o çok bilindik fotoğrafı yanı başımda duruyor: Tek gözünü altın renkli küçük bir küreyle kapatıp, diğeriyle doğrudan bana, bize bakıyor. Göz bebeğinizi delip içinize işliyor bakışı; O, sessizce değil, çığlık çığlığa bakıyor. Yüzündeki derin çizgilerse sadece yaşlılıktan olamaz! Gözlerinin kenarında uzayan derin çizgiler gittiği ve gideceği yolların haritası. Hiç yüzyüze gelmediğiniz birinin fotoğrafına bakıyorsunuz aslında ancak omuzlarınız yine de aşağı düşüyor.

Tamamını Oku.

 

 

Share