Ataol Behramoğlu’nun seçkisiyle okura sunulan José Martí şiirlerinde, insan ve doğa sevgisi, dupduru bir dille anlatılıyor.

Nasıl doğuyorsa çölde palmiyeler

Nasıl bitiyorsa tuzlu denizlerin kıyısında gül,

İşte öyle acılarımdan çıkıyor şiirlerim,

Gürültülü, tutkulu, kokulu.

Nasıl, denizlerin, yeşil dalgaların üstünde,

Yelkeni yırtılmış, direği kırılmış, yamacı

Yırtıcı suya açılmış,

Rüzgârlarla öfkeli savaşının ardından,

Gururlu gemi sürdürüyorsa yolculuğunu.

Küba’nın çok tanınan şairlerinden olan José Martí, ülkesinin İspanyol sömürgecilerinden kurtuluşu için mücadele etmiş bir sanatçı… Halk şiirine yakın, yalın ve kısa cümlelerle yazılan dizeler Martí şiirlerinin akılda kalıcı olmasını sağlıyor. 17 yaşında, çıkardığı devrim yanlısı bir gazete yüzünden sürgüne gönderilen Martí, sürgün dönüşü ulusal kurtuluş için organize edilen yer altı çalışmalarında görev alarak New York’ta bulundu. Irkçılık ve sömürgecilik karşıtı görüşleri, yazıları ve şiirleriyle ün kazanan şair,  ABD emperyalizminin yaklaşan tehdidini ilk görenlerden biri olarak tanımlanıyor.

 

Ataol Behramoğlu tarafından seçilip dilimize kazandırılan bu şiirler Göklerde Eriyip Gitmek İsterdim adı altında bir araya geldi. Şairin ‘kavga’sını yansıtan devrimci görüşlerinin de yer aldığı dizeler, derin bir insan ve doğa sevgisi barındırıyor. Bağımsızlık mücadelesiyle geçen ömrü, 1895 yılında bir savaş alanında vurulana dek sevgiyle kucaklayan José Martí okurları için bu derleme büyük bir armağan niteliğinde…

JOSÉ MARTÍ

JOSÉ MARTÍ, 1853 yılında Havana’da doğdu.  İlk şiirlerini 15 yaşında yayımladı. 16 yaşında La patria libre gazetesini kurdu. İspanya’ya sürgüne gönderildi. 1874’te Zaragoza Üniversitesi’nde hukuk ve edebiyat diplomaları aldı. Fransa, Meksika ve Guatemala’da yazarlık çalışmalarını sürdürürken bir yandan da öğretmenlik yaptı. Özgürlük temalı şiirleriyle ünlendi.  Denemeleri de İspanyol-Amerikan düzyazısının başyapıtları arasında sayıldı. Uzun yıllar sürgün yaşadığı New York’tan Küba Bağımsızlık Savaşı’nı başlatmak üzere döndüğü ülkesinde Dos Ríos düzlüklerinde yapılan bir çarpışmada öldü. Küba bağımsızlık mücadelesinin simgesi ve Latin Amerika kurtulmuş hareketlerinin esin kaynağı sayılır.

 

Göklerde Eriyip Gitmek İsterdim

Yazar: José Martí

Çeviri: Ataol Behramoğlu

Tür: Şiir

Sayfa sayısı: 118

Fiyatı:  9,50 TL

Yayın tarihi: 04 Ekim 2011

 

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir