“Yaratılış” efsanesinin bir parçası olan Habil ve Kabil’de yoğunlaşan Nurdan Beşergil, 14 öyküsünü bir araya getiren bu kitapta gerçek ve efsane kavramları arasındaki farkı yok ediyor!

Babamız, “Kendine karşılık gelecek bir uğraş seçmek kolay değildir,” dedi, “sana karşılık gelmese de sana karşılık verebilecek bir uğraş seçmeye dikkat et.”

Ben toprağı seçtim.

Bana karşılık geldi mi, bilmiyorum; ama bana hep karşılık verdi, ondan eminim. Öfkelenmeyi öğrendim; ve sıkılmayı. Vazgeçmekle ve isyanla, beklemekle ve yorgunlukla tanıştım.

Zevk aldığım her şey bir mecburiyete dönüştü; mecbur olduğum için uyumaya ve uyanmaya, mecbur olduğum için yemek yemeye başladım. Bir güneş saati, bir takvim ve sıradan alışkanlıklar edindim. Mevsimlerin değişmesini bekledim. Güneşin, nemin, yağmurun dilini öğrendim. Toprağın rengine baktım. Dokundum, tavına baktım. Bazen geri çekildim, bazen yaklaştım; duruşuna baktım. Ne dediğini anlamaya, neye ihtiyacı olduğunu görmeye, olur da seslenirse diye, duymaya çalıştım.

Toprak bana ne karşılık verdiyse almaya çalıştım.

Nurdan Beşergil’in yeni öykü kitabı İyi Geceler Öpücüğü, birbirine bağlanan ve bir roman gibi de okunabilecek 14 öyküden oluşuyor ve tüm öykülerin kahramanları aynı…

İyi Geceler Öpücüğü’nde yer alan öyküler zaman ve mekan bakımından tümüyle belirsiz olduğu gibi bir olaya da dayanmıyor. Nurdan Beşergil’in akıcı ve inandırıcı kurgusuyla yoğrulan metinler, daha çok anlatıcının düşlerine, kâbuslarına dayanıyor. Aile ilişkileri hakkında çözümlemelerle yüklü öykülerde kişiler uzun uzun tanımlanıyor ve anlatıcı tarafından düşünceler yoluyla sorgulanıyor. Babanın aile ve toplumdaki baskın rolü, örselenmiş cinsellik, dışa kapalı yaşam biçiminin bunalımları, yeteneğin sorgulanması ve iletişim sorunları… Nurdan Beşergil, eşine az rastlanır bir ustalıkla günümüz sorunlarını bir efsaneyle bütünleştiriyor… Efsanelerdeki içe işleyen, iz bırakan derin anlam ile gerçek hayatları yan yana getirip cesur bir karşılaştırmaya kapı açıyor.

 

NURDAN BEŞERGİL

 

NURDAN BEŞERGİL, 1971 İstanbul doğumlu. 1992’de Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1993’te avukatlık stajını tamamladı. Öyküleri, 1994’te Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nde dikkate değer bulunarak yayımlandı. Aynı yarışmada 1995’te birincilik aldı. Öyküleri Adam Öykü, Düşler Öyküler, Fayton Öykü, Fayton, Üçüncü Öyküler, Hayalet Gemi dergilerinde yayımlandı. Virgül, Radikal Kitap, Cumhuriyet Kitap, kitap-lık ve akşam-lık dergilerinde kitap eleştirileri yazdı. 1996’da, Rüzgâr Çıktı adlı öykü kitabı yayımlandı. Ayrıca internet ortamında yayımlanan aylık altZine dergisinde yazıları çıktı. 1998 yılının Haziranı’ndan 2003 Temmuzu’na kadar Araf adlı on-line bir derginin yayın yönetmenliğini yaptı. Ocak 2006’dan beri http://www.kirkiki.net sitesini yönetiyor.

 

Nurdan Beşergil’in Can Yayınları’ndaki diğer kitapları:

Bana Baktığın Gibi Bakma, 2010

Mecburi İstikamet, 2010

Bir Sonraki Dolunay, 2011

 

İYİ GECELER ÖPÜCÜĞÜ

Yazar: Nurdan Beşergil

Tür: Öykü

Sayfa sayısı: 190 Sayfa

Fiyatı:  13 TL

Yayın tarihi: 14 Şubat 2012

Share