Neden Orpheus’un seçtikleri? Kimdir Orpheus?

Eski bir Yunan efsanesinde adı geçen Orpheus, tanrı Apollon ile Musalar’dan güzel sesli Kalliope’nin oğlu­dur . Çok güzel lir çaldığından ormandaki tüm hayvanlar onu dinlemek için toplanır, ağaçlarla, kayalar bile bu müzikten büyülenir.

Orpheus, Eurydike adlı bir orman perisiyle evlenir. Ne var ki, Eurydike günün birinde yılan sokmasından ölür. Kedere boğulan Orp­heus lirini alıp onu aramak için yeraltına, ölüler ülkesine iner. Ölüler ülkesinin kralı Hades ve karısı Persephone’yi bulur. Çok sevdiği Eurydike’yi bırakmaları için onlara yalvararak şarkı söyler. Ölülerin sonsuza ka­dar acı çekmeye mahkûm ruhları kendi acıla­rını unutup Orpheus için gözyaşı dökerler. Hades bile öyle duygulanır ki, Eurydike’yi koşullu olarak bırakmaya razı olur. Orpheus ölümlüler dünyasına ulaşıncaya kadar dönüp ona bakmayacaktır. Oysa Orpheus tam gün ışığına çıkmak üzereyken, Eurydike’nin ken­disini izleyip izlemediğini görmek için dönüp arkasına bakar ve o anda Eurydike kaybolur. Orpheus yedi ay boyunca bir mağarada kede­rinden ağlar durur. Bir efsaneye göre daha sonra tanrı Dionysos’a tapan kadınlar, aşkla­rını küçümsediği için Orpheus’u öldürerek paramparça ederler. Müzik, şiir ve düşünce tanrıçaları olan Musalar onun vücudunun parçalarını gömerler. Mezarı başında bir bül­bülün sonsuza kadar şarkı söylediği anlatılır. Orpheus’un liri de gökyüzüne yıldızların ara­sına yerleştirilir.

 

Başka bir kaynakta ise;Orpheus’un başının Meles kıyılarında bir çoban tarafından bulunduğunu ve Makedonya’ya Libehtra şehrinde Orpheus’a ait bir mezar olduğundan bahsediliyor.

Kaynakça:Klasik Yunan Mitolojisi

Şefik Can

 

Merhaba,

 

Hayatın sorumluluklarının ağırlaştırdığı zamanı kurtarmak adına kültür sanat ve özellikle de edebiyatla soluklanmanın hayata motivasyon anlamında yararlı olduğuna inanıyorum. Molalarım bu anlamda olur. Doğal olarak arayış içindeydim yıllardır. Okumanın, araştırmanın önemli olduğu kadar paylaşımın da önemli olduğunu, ayrıca paylaştıkça çoğalacağını düşünerek böyle bir platformda buluşmayı hedefledim. Paylaşım ve yorumlarla yapıcı, olumlu yönlendirmeler yapılırsa soluklanacağımız kanısındayım. Mitoloji tarihini incelerken Orpheus’un (efsanede olsa) hayatın getirdikleriyle savaşırken şiddet yerine sanatını kullanması beni çok etkiledi. Yaptığı sanatla dağlara taşlara can verdiği anlatılıyordu. Bu mecazi anlamda elbette. Edebiyat ile sanatın var olduğu geçmiş yıllara bakınca, şiddet ve yermeye yer olmadığını ustaları okuduğumda anladım. Edebiyat ve sanatta şiddete yer yoktur, olmamalı! Yazılanın konusu ne olursa olsun, sevgi süzgecinden geçiyorsa edebi değeri sonsuz oluyor. Şimdilerde bunlara rastlamak gittikçe zorlaşıyor. Popüler olmak kaygısı yapılan sanatı ve üretilen eserleri gölgeliyor. Bu site aracılığıyla paylaşacaklarımız okyanusta bir damla bile olsa büyük kazanç olacağı kanısındayım.

 

Bu site yolu sevgiden geçen her edebiyat ve sanat dostunu ağırlamaktan onur duyacaktır.

 

Güzel paylaşımlarda buluşmak dileği ile.

 

 

Nurcan Çakır

 

Share