Berna Durmaz’ın ilk kitabı Tepedeki Kadın, edebiyatımıza “çok iyi bir ilk kitap” kazandırıyor.

Durmaz, bambaşka bir taşrayı anlatıyor.

“Beyaz giysili kadın, eski kentin en yüksek taşına oturdu bir gün, bir daha da kalkmadı. Gözlerini ayırmadan rüzgârdan geriye kalmış yıkıntılara baktı. Sonra, birbirine sır vermiş eciş bücüş evlerimize çevirdi başını.

Korku, onu orada gördüğümüz an indi yüreğimize. Taşa değil de içimizdeki bin yıllık bir hikâyenin üstüne

oturmuştu. Sokak aralarının, dükkân önlerinin, kahve masalarının tek tek gördüğü, meğer kentin her noktasından görülürmüş o dikit, görüp de gözünü kaçıracak delik aradığı uzaklıktaydı. Bize bakıyordu durmadan. Kısık gözlü kedi bakışıyla hepimizin ta içine bakıyordu…”

 

Uzun süredir farklı edebiyat dergilerinde yayınladığı öykülerle yazı hayatını sürdüren Berna Durmaz, Can Yayınları’ndan çıkan Tepedeki Kadın’la ilk kitabını raflara yerleştiriyor.

 

Tepedeki Kadın’da, on iki sıradışı öykü bir araya geliyor. Adı anılmayan bir taşra kasabasında geçen bu öyküler, kasaba hayatı ve insan ilişkilerini içeriden bir gözle anlatırken, yerel hayata dair pek çok sırrı da fısıldıyor okura… Kasaba sakinlerinin sıkışmış ve körelmiş hayatlarını anlatırken, Durmaz, kasaba hayatının boş inançlar, hayaller ve şiddet yaratan ürkütücü yanını da resmediyor. Öykülerin çoğu birbiriyle akraba; bir öykünün kahramanını başka bir öyküde görmek mümkün. Kasabanın delisi konumunda bulunan Tepedeki Kadın’sa çoğu öykünün ortak kişisi.

Söyleyecek sözü olan, insanın temel bireysel sorunlarını özgün yöntemlerle anlatan bir yazarın kaleminde hayat bulan bu öyküler, sağlam ve inandırıcı altyapılarıyla öykücülüğümüze kuvvetli bir rüzgar getiriyor…

 

BERNA DURMAZ

BERNA DURMAZ, 1972 yılında, İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Öyküleri, Adam Öykü, Notos, Sözcükler gibi dergilerde yayımlandı.

Bir dönem Sema Kaygusuz’un öykü çalışmalarına, iki dönem de Semih Gümüş’ün Notos Edebiyat Atölyesi’ne katıldı.

 

TEPEDEKİ KADIN

Yazar: Berna Durmaz

Tür: Öykü

Sayfa sayısı: 88

Fiyatı: 7,5 TL

Yayın tarihi: 01 Kasım 2011

Share