İtalya’nın 2011 Akdeniz Kültürü Ödülü

Oya Baydar’ın!

2007’den bu yana İtalyan Carical Vakfı tarafından, Akdeniz ülkeleri arasında kültürel alışverişe katkıda bulunan yazar ve düşünürlere verilen Akdeniz Kültürü Ödülü (Premio per la Cultura Mediterranea) bu yıl Hiçbir Yöne Dönüş adlı romanıyla Oya Baydar’a verildi.

 

Akdeniz Kültürü Ödülü’nü, geçtiğimiz yıllarda, Amin Maalouf, Tahar Ben Jelloun, Amos Oz, Marina Nemat, Elvira Dones, Sergio Romano, Remo Bodei, Gustavo Zagrebelsky, Giorgio Agamben gibi aydınlar almıştı.
“Anlatı” kategorisinde verilen ödül, yazarlar, akademisyenler ve eleştirmenlerden oluşan Uluslararası Akdeniz Kültürü Ödül Jürisi’nin seçip değerlendirdiği adaylar arasından bu yıl, Oya Baydar’a verildi.

 

Oya Baydar 2010’da İtalya’da Aquilegia yayınevi tarafından, Alessio Calabrò’nun çevirisiyle yayımlanan Hiçbiryer’e Dönüş (Ritorno a Nessun Dove) adlı romanıyla ödüle layık bulundu. 1998’de Can Yayınları tarafından yayımlanan Hiçbiryer’e Dönüş; dönülen her şeyin hiçbir şey, her kişinin hiç kimse, her yerin hiçbir yer olduğu bir dönüş hikâyesi. Yıl 1989. Berlin duvarı yıkılıyor. Önce şaşkınlık, sonra kuşku, korku, giderek çözülme, dağılma ve çöküş… Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Yıllardır kendi ülkesinden, Türkiye’den uzakta siyasal sığınmacı olarak yaşamak zorunda kalmış bir kadının, sosyalist blok çökmeden önceki duyguları, umutları, aşkları, yaşamı ve yıllar sonra Türkiye’ye dönüşte yaşadığı yabancılaşma, yadırgama, özlem, hüzün ve tek çözüm olarak gördüğü kaçış, kitapta bölümler halinde yer alıyor.

 

Birbirini tamamlayan on beş bölümden oluşan metin için, Oya Baydar “bir yap-boz roman” diyor. Romanda, olaylar değil duygular, izlenimler, anılar başrol oynuyor.

 

Baydar, Akdeniz Kültürü Ödülü’nü 21 Ekim 2011’de, İtalya’nın Cosenza kentinde düzenlenecek törenle alacak.

www.oyabaydar.com

 

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir