Bir öykü. Üç farklı gerçek.

20. yüzyılın başında kendini yeniden tanıyan Avrupa, aşık olduğu adamda

kendini arayan bir kadın ve her şeyi değiştiren kızları…

Kadınlar Okulu, André Gide’nin hayranlık uyandıran zekası ile örülmüş

gerçek bir başyapıt!

“Yanlış bir hayat doğru yaşanamaz…” – André Gide

Fransız edebiyatının büyük ustası André Gide, Kadınlar Okulu’nda soylu sınıf ve burjuvazi arasındaki sosyal çalkantıların ardında büyüyen bir öyküyü anlatıyor. Üç kişinin üç farklı bakış açısıyla anlattığı tek bir hikayeden oluşan eser, gerçeğin göreceli hallerine ayna tutuyor.

Romanın anlatıcıları bir anne baba ve kızları. Her şey anne Éveline’nin tuttuğu bir günlükle başlıyor; aşık olup evlendiği Robert, umulmadık bir şekilde değişmiş ve Éveline’nin öz güveniyle birlikte mutlu bir evliliğe dair umutlarını da yıkmıştır. Robert hatalarının vebalini, her şeyden karısını sorumlu tutarak üzerinden atmaya çalışırken Geneviève, babasına karşı çıkan eleştirel tavrı ve yaşadığı döneme göre farklı görüşleriyle öne çıkıyor.

Düşüncelerindeki bütünlük ve kullandığı arı dille edebiyat tarihinin unutulmaz isimlerinden biri olan André Gide, Kadınlar Okulu’nda zamanının çok ötesinde bir alt yapı oluşturuyor. 1947 yılında Nobel Ödülü alan Gide, hayatın sorgulanışına tanıklık edip, düşünce sınırlarını zorlamak isteyen herkes için muhteşem bir yol gösterici…

ANDRÉ GIDE

ANDRÉ GIDE, 1869 yılında Paris’te doğdu. Yazı hayatına 1891’de yayımladığı André Walter’in Defterleri ve Narsis Üstüne İnceleme ile başladı. Bunları 1897’de ünlü yapıtı Dünya Nimetleri izledi. Ayrı Yol’u 1902’de yayımladı. 1919’da yazdığı Pastoral Senfoni son derece duygulu ve insancıl bir romandır. Gide’in en iyi eseri sayılan Kalpazanlar 1925’te yayımlandı. Bu tarihten sonraki eserlerinde toplum sorunlarını öne aldı. En ağır konuları işlemekten çekinmedi, her türlü önyargıdan uzaklaşıp yerleşik inanç ve düşüncelere körü körüne bağlanmaktan kaçındı. Çağının aydınları üstünde büyük etkisi oldu. 1947’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı. 1951’de öldü.

 

 

 

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir