Bu romanın karakterlerini hayal etmenize gerek yok…

Biz sizin için hayal edip yarattık!

19 Nisan’da Can Yayınları logosuyla raflardaki yerini alan Kara Yağmur, tanıtım için seçtiği sıradışı etkinlikle de dikkat çekiyor… Almanya’da gerçekleşen bir nükleer patlamanın ardından radyasyon yüklü yağmur bulutlarının tüm Avrupa’ya saçtığı felaketi konu edinen kitap için büyük prodüksiyonlu bir tanıtım filmi çekildi! Üç gün boyunca İstanbul’un muhtelif semtlerinde günlük hayata karışan Türk Hibakuşalar, yüzleri ve zihinlerine yerleştirilen nükleer felaket izleriyle ‘yeni hayat’ı kameraya yansıttı.

Fotoğraflar için: http://budans.powweb.com/canyayinlari/

Hiroşima ve Nagazaki felaketlerini yaşayıp hayatta kalan Hibakuşa’lara adanan Kara Yağmur, kısa bir süre önce yaşanan nükleer felaketi akla getiriyor. Alman yazar Karl Olsberg tarafından ustalıkla kaleme alınıp okuyucuya bu büyük felaketin yarattığı kaosunu dakikası dakikasına yaşatan eser, benzersiz bir tanıtım faaliyetine ilham kaynağı oldu.

Nükleer saldırıların insan hayatında açtığı büyük krateri tüm açıklığıyla görünür kılan Kara Yağmur’un tanıtımında, oyunculara altı saat süren özel bir makyaj uygulandı. Bugüne dek pek çok büyük sinema projesinde yer alan Dükkan-ül Hayal ekibinin uyguladığı protez makyaj, sıradan yüzleri yok edip nükleer felaketin etkilerini tüm çıplaklığıyla ortaya çıkardı. Çekim süresince yerli ve yabancı izleyicilerin ilgi odağı olan Türk Hibakuşalar, nükleer terör gerçeğini, belgesellerdeki tozlu rafından çıkarıp İstanbul’un gündelik hayatına taşıdı.

Lara Film tarafından yapılan ve üç günde tamamlanan çekimlerde sete misafir olan izleyiciler, oyunculara ve kitaba büyük bir ilgi gösterdiler. Nükleer felaket tehlikesinin ulus ve kişi ayırmadan herkesin gerçeği olduğunu gösteren çalışma, önümüzdeki günlerde Can Yayınları Facebook sayfasından okurların beğenisine sunulacak.

Can Yayınları Satış ve Pazarlama Müdürü Ali Granit, yayınevlerinin bugününü ve fark yaratan tanıtım faaliyetlerinin yayımcılık sektörüne etkilerini şu sözlerle değerlendiriyor: “Geçmişe kıyasla bugün çok daha fazla kitapevi ve yayınevi olduğu aşikar… Bilgi aktarımının bu kadar yoğun olduğu bir ortamda farklılaşmak ve doğru kitabı doğru okura ulaştırabilmek için teknoloji ve sanatın sunduğu tüm imkanlardan yararlanmak gerektiğini düşünüyorum.  Bir yayınevi iyi kitap ve kaliteli yazar seçtiği sürece başarısını sürekli kılarken geliştirilen yaratıcı tanıtım stratejileri de kitabın okura etkileyici bir şekilde duyurulmasını sağlıyor.

Başarıyla geçen otuz yıllık yayımcılık öykümüze yeni bir soluk getiren farklı tanıtım anlayışını yeni fikirlerle beslemeyi sürdüreceğiz.“

Karl Olsberg’in gündem  yaratan kitabı;

Kara Yağmur

Üç hafta önce bir nükleer araştırma üssünden çalınan başlıklardan biri Almanya’nın Karlsruhe

şehrini haritadan sildi. Atmosfere salınan güçlü radyoaktif madde, şehirden geri kalanlarla

birlikte yağmura karışarak hızla yayılıyor!

Almanya sıradan bir gün yaşıyor… Bir kadın küçük kızını kaybetmiş, en yakın arkadaşından medet umup kapı kapı dolaşıyor. Küçük Ivy’nin sesini tekrar duyabilmek için her türlü çılgınlığa girişecek kadar tedirgin… Bir adam, yıllardır olduğu gibi yaşadığı sitenin sakinlerini gözetlemeyi sürdürüyor. Ustalıkla gizlediği mikrofonu ile konuşmaları dinleyip fotoğraflarını çektiği bu insanların bir gün gizli dünyasını keşfetmesinden korksa da kendine biçtiği görevi bırakmaya hiç niyetli değil: O sadece insanları izliyor ve bunu koruma iç güdüsüyle yapıyor. Gazeteci kadın, hiçbir zaman yakalayamadığı mükemmel haberin peşinden koşuyor ancak attığı adımlar sadece ona başarısızlık getirmekle kalmayıp çalıştığı gazetenin finansal kaynaklarını da yok edebilir. Yaşlı bir adam, balkonunda sessizce otururken hayattaki tek zevkinin gazetede yayımlanan bulmacalar olduğunu düşünüyor.

Hiroşima ve Nagazaki felaketlerine tanık olup aldığı yaralarla yaşama mahkum olan yaşlı kadın, beş yıldır görmediği kızının özlemiyle geldiği Almanya’da garip bir telaş yaşıyor. Havaalanından bindiği taksi, verdiği adrese hiç varamayacakmış gibi sürekli acele etmesini söylüyor şoföre. Taksi uzaklaşırken bir uçak Berlin’e doğru havalanıyor.

Birden her şey sustu! Başlanan cümlelerin sonu gelmedi, sıcak çorbaya uzanan kaşık havada kaldı. İki kıskanç sevgilinin kavgasını kimse kazanamadı; yaşlı Japon kadının kızına ulaşmak için aceleyle çıktığı yolun sonuysa asla gelmeyecek… Çünkü hayat, aynı sınavı üçüncü kez yaşatıyor ona! Çünkü birkaç hafta önce Rusya Federal Atom Enerjisi kurumundan çalınan üç nükleer başlıktan biri Karlsruhe şehir merkezinde patlayarak cehennemi yeryüzüne getirdi…

Alman yazar Karl Olsberg’in kaleme aldığı Kara Yağmur, dünyanın görebileceği en büyük felaketlerden birini anlatıyor. Ustalıkla kurgulanmış bu sıradışı gerilim romanı, okuru nükleer felaketin yaşandığı o güne götürerek hayatın birden duruşunu anlatıyor; bitişi… Birden fazla heyecanlı öyküyle başlayan romanda tüm karakterler birer birer susuyor ve atılan bombanın yarattığı şok dalgası okurun yüzüne çarpıyor.

Karl Olsberg’in “Hibakuşa”lara, yani Hiroşima ve Nagazaki felaketlerine tanık olup hayatta kalmış insanlara adadığı kitabı, her sayfada temposu artan geri sayım ve patlama ânının tasvirindeki gerçeklik ile hem hayranlık uyandırıyor hem de tüylerinizi diken diken ediyor.

Kara Yağmur, nükleer felaketin dünyaya yaydığı yıkımı anlatırken bu konuyu sadece belgesellerde gördüğümüz kötü anılardan biri olmaktan çıkarıyor. Kitabın sonuna geldiğinizde insanoğlunun tek bir hamleyle yarattığı en büyük kabusu ensenizde hissediyor ve kalan son soruyu soruyorsunuz fısıldayarak: Ne zaman?

KARL OLSBERG

KARL OLSBERG, 1960’ta doğdu. Münster’de işletme öğrenimi gördü. Bir yandan da çeşitli bilgisayar programlama dilleri öğrendi ve bilgisayar oyunları yazdı. Yapay zekâ uygulamaları üzerine doktora yaptı. Biri multimedya, biri yazılım alanında olmak üzere, iki şirket kurarak iş hayatında başarı kazandı. Halen Hamburg’da yaşayan Olsberg, kurumsal danışman olarak çalışıyor ve kitap yazıyor. Evli ve üç oğlu var. Yazarın Sistem adlı romanı da daha önce Can Yayınları tarafından yayımlandı.

 

 

 

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir