Nazizmin gölgesinde bir çocuk… Çağdaş Alman edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Uwe Timm, 1940 yılında doğdu. Onun öyküsü, dünyanın o güne dek görmediği bir savaş çağına doğmakla başladı. Çocukluk anılarıysa olanları anlamlandırmaya çalışırken cevap aradığı sorulardan ibaret: Suç nerde başlıyor? Vicdan nerde susuyor? Suçla vicdan arasında insan hangi kapanlara kısılıyor?

“…Bahçeden mutfağa giriyorum, büyükler orada, annem, babam, ablam. Orada durmuş, bana bakıyorlar. Şimdi hatırlamadığım bir şey söylemiş olacaklar, belki: Bak bakalım. Ya da şöyle sormuş olacaklar: Bir şey görüyor musun? Ve sonradan bana anlatıldığına göre bir süpürge dolabı olan beyaz dolaba bakmış olacaklar. Orada, resim olarak beynime kazındı bu, dolabın üzerinden saçlar görünüyor, sarı saçlar. Dolabın arkasına biri saklanmış derken ortaya çıkıyor, ağabeyim, beni kucaklayıp kaldırıyor. Yüzünü hatırlayamıyorum, üzerindekini de, muhtemelen üniforma, ama çok belirgin olan şu: Herkesin bana bakışı, dolabın arkasındaki sarı saçları fark edişim ve sonra o duygu, kucaklanıp kaldırılıyorum, havada süzülüyorum.

 

Birkaç ay sonra, Eylül sonunda, Ukrayna’da ağır yaralanan 16 yaş büyük ağabeyimle ilgili tek anım bu.”

 

Çağdaş Alman edebiyatının önemli isimlerinden Uwe Timm uzun zaman önce yapılmış bir söyleşiye şu sözlerle başlıyor: “Zamanın tekrarlanamazlığı, insanın yaşamına pişmanlığı, hataları ve suçları beraberinde getirir. Eğer ölümsüz olsaydık, bütün başarısızlıklarımızı giderir, hatalarımız düzeltirdik.”

Yazarın doğduğu yılları ve bir parçası olduğu ulusun yaşayıp yaşattıklarını düşündükçe, bu sözler daha da büyük bir anlam kazanıyor. 1940’lı yılların karanlık Almanya’sında dünyaya gözlerini açan Uwe Timm, savaş yıllarını çocukluk anıları olarak anlatıyor. Bir çocuğun her şeye anlam vermeye çalıştığı yaşlar, savaşın ve kitlesel yok edişin kaosuna karışıyor.

Uwe Timm Kardeşimin Gölgesinde adını verdiği bu anlatıda, silahlı SS’lere katılan ve 1943’te Rusya cephesinde ölen ağabeyi Karl-Heinz’ın geride bıraktığı mektuplarla güncenin satırları arasından, Nazi yanlısı ve savaş gönüllüsü olmayı sorguluyor. Kardeşimin Gölgesinde, her an incinebilir kişisel duygular, kırılgan yaşamlar ve parçalanabilir toplumsal aidiyetler içinde, işte bu soruların nasıl dile getirilebileceğini soruşturan samimi bir deneme.

Kardeşimin Gölgesinde, hem bireysel bir anlatı, hem de nasyonal sosyalizmin ve savaşın yol açtığı dehşeti bir uygarlığın yıkıntıları arasından hatırlamanın mümkün olabileceğine parmak basan bir belgesel.

Bu kitapta ağabeyi adına özür dileyen birinin kırılgan güncesini okuyacağınızı düşünmeyin! Çünkü esaslı bir hesaplaşmanın satırlara dökülüşüne tanık olacaksınız: Suçla, vicdanla, kişisel ve ulusal tarihle, bir ulusun, toplumsal belleğiyle hesaplaşma…

 

UWE TIMM

UWE TIMM, 1940’ta Hamburg’da doğdu. Münih ve Paris’te Felsefe ve Alman Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü. 1967-1968 yıllarında Alman Sosyalist Öğrenci Birliği’nde faal olarak yer aldı. 1971’de “Wortgruppe München”ı kurdu ve edebiyat dergisi Literarische Hefte’nin editörleri arasına katıldı. 68 kuşağının en önemli temsilcilerinden biri sayılan Uwe Timm, kendisinin de bizzat yer aldığı Alman öğrenci hareketini anlattığı ilk romanı Sıcak Yaz’la 1974’te bütün dikkatleri üzerine topladı ve roman 68 olaylarının yazın alanındaki en önemli tanıklığı olarak değerlendirildi. Timm, çağdaş Alman edebiyatında postkolonyal akımın da temsilcisi oldu. 1978’de yayınladığı ve Namibya topraklarındaki Alman sömürge savaşlarını anlattığı Morenga yine büyük ilgiyle karşılandı. 1981’de İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nde konuk yazar olarak bulundu. 1991-1992’de Paderborn Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak ders verdi. Yazdığı ödüllü çocuk kitaplarıyla da tanınan Uwe Timm, Darmstadt Alman Dil ve Edebiyat Akademisi, Federal Almanya Cumhuriyeti PEN Yazarlar Birliği, Bavyera Güzel Sanatlar Akademisi ve 2006’dan bu yana Berlin Sanatlar Akademisi asli üyesidir. Son olarak 2001 Bavyera Güzel Sanatlar Akademisi Büyük Edebiyat Ödülü, 2001 Tukan Ödülü, 2003 Schubart Edebiyat Ödülü ile 2006 Premio Napoli ve Premio Mondello ödülleri sahibidir.

KARDEŞİMİN GÖLGESİNDE

Yazar: Uwe Timm

Çeviri: Ayça Sabuncuoğlu

Tür: Anlatı

Sayfa sayısı: 138

Fiyatı:  10 TL

Yayın tarihi: 16 Ağustos 2011

 

 

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir