Avrupa’nın en yetenekli gerilim yazarlarından Pierre Lemaitre, Can Yayınları’ndan çıkan Alex’le ilk kez Türkçede! Gerilim türü takipçisi olmayanların bile aklını çelecek usta işi olay örgüsüne sahip olan bu kitap için söylenecek çok şey yok:

Çok şaşıracaksınız!

35 yaşında genç ve çekici bir kadın olan Alex, Starabourg Bulvarı’nda yaptığı gezintiden birkaç saat sonra, daha önce kendisini takip ettiğini fark ettiği bir yabancı tarafından kaçırılır ve terk edilmiş bir hangara götürülür. Kaçıran kişinin bir işkence merkezine çevirdiği mekânda dehşet dolu saatler geçirir. Adamın tek amacı ona acı çektirmek ve onu ölürken seyretmektir. Ancak Alex kaçmayı başarır, onu kaçıran kişi de polis tarafından yakalanacağını fark ederek intihar eder.

 

Kitabın bu noktasından itibaren, psikopat bir katil tarafından kaçırılan masum bir kurban olduğunu düşündüğümüz Alex’in gizem ve acılarla dolu geçmişine tanık olmaya başlarız. Bu gizemli kadının sırlarını ortaya çıkaran isim ise komiser Camille Verhoeven’dir. Karısının hamileyken kaçırılıp öldürülmesinin ardından sadece kurbanların ölmüş olduğu vakalarla ilgilenmeyi tercih eden müfettiş, bir yandan Alex’in izini sürerken bir yandan da Fransa’nın çeşitli bölgelerinde işlenen cinayetlerin birbirleriyle bağlantılı olduğunu fark eder. Şaşırtıcı son ise bundan sadece bir adım uzaktadır…

Alex, kurban, cellât ve kurtarıcı üçlüsüne getirdiği psikolojik derinlikle, solukları kesen ritmiyle, tüyler ürperten gerçekçi anlatımıyla ve dehşet içinde bırakan sonuyla gerilim tutkunlarını baştan çıkaracak.

 

 

 

PIERRE LEMAITRE

PIERRE LEMAITRE, 1956’da Paris’te dünyaya geldi. Fransız ve Amerikan edebiyatı, edebiyat çözümlemesi ve genel kültür dersleri veren yazar şimdilerde sadece yazıyor. İlk kitabı Travail Soigné (Titiz İş) ile 2006’da Prix Cognac, Robe de Marié (Gelinlik) ile 2009’da Prix des lectrices confidentielles başta olmak üzere dört ödül, 2010’da Cadres noires (Siyah Çerçeveler) adlı romanıyla Le Point Avrupa Polisiye Roman Ödülü aldı. Kitapları on üç dile çevrilen Lemaitre’in her üç romanı da sinemaya uyarlanıyor. Alex, yazarın Türkçeye çevrilmiş ilk romanı.

ALEX

Yazar: Pierre Lemaitre

Çeviri: Ersel Topraktepe

Tür: Roman

Sayfa sayısı: 325

Fiyatı:  23 TL

Yayın tarihi: 18 Ekim 2011

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir