Lataros’tan Doğu’nun öyküleri

Toplumcu gerçekçiliği kendine has yazım diliyle harmanlayıp son yılların en çok izlenen öykücülerinden biri olan Hasan Özkılıç, Kars-Iğdır coğrafyasının dillendirilmemiş hikayelerini paylaşıyor okurla.


Kucağında büyüdüğü Doğu’nun sıra dışı gözlemcilerinden biri Hasan Özkılıç… Lataros Değirmeni’nde Üç Dakika adlı son kitabında da birbirinden ilginç öykülerle dikkat çekiyor.

Memleketini ve memleketlisini çok iyi tanıyan yazar, sade anlatım dili ve olay örgüleriyle okuru çekerken, yanı başımızda olup bitenlere ne kadar uzak olduğumuzu da bir kez daha hatırlatıyor.  Doğu Anadolu’nun taşra barlarında yaşananları ve şaşırtıcı kişilikleri barındıran meyhaneleri keşfe çıkaran kitap, bölgede yaşanan siyasi gerilimlere de değiniyor. Okuru konuk ettiği köy evlerinin yanı sıra, taşraya sığınmak zorunda kalmış sürgün siyasilerin çarpıcı aşklarını anlatıyor Lataros Değirmeni’nde Üç Dakika… Kalemiyle yüz binlerce insana dokunmuş ödüllü öykücünün dilinden, eşine az rastlanır ustalıkta öyküler…

HASAN ÖZKILIÇ

HASAN ÖZKILIÇ, 1951’de Iğdır’da doğdu. Orta ikinci sınıfa kadar burada eğitim gördü.1968’de Manisa’nın Turgutlu ilçesine işçi olarak göçtü. Eğitimine burada devam etti. 1973 yılında Turgutlu Lisesi’nden mezun oldu. 1974’te Ege Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne kaydoldu, bu okulu 1980 yılında bitirdi. 70’lerin başında yazmaya başladı. İlk öyküsü 1974’te Demokrat İzmir gazetesinde yayımlandı. Uzunca bir sure öykülerini dergilerde yayımlayan Özkılıç’ın ilk kitabı Kuş Boranı 1998’de yayımlandı. Özkılıç, Gönlümün Şirazesi Bozuldu adlı kitabıyla, 2007 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü aldı. Kuş Boran’ı adlı kitabından “Bir Yanı Yaralı”, Orada Yollarda kitabından, “Güzel Günler İçin” adlı öykülerinden, Erden Kıral, 2008’de Vicdan adlı uzun metrajlı filmi sinemaya uyarladı. Özkılıç’ın, Şerul’da Beklemek adlı kitabından, “Adı Kargalarda Saklı” öyküsünü de yönetmen Özcan Alper, Moto Guzzi adıyla 2008’de kısa film olarak çekti. Özkılıç, 2000/2005 arasında İzmir’de Agora Dergisi’ni çıkardı. Kızı Öykü 2000 yılında doğdu.

 

 


Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir