Hafızalardan silinmeyen film repliklerini Sinemalar.com’un takipçileri belirledi

Türkiye’nin lider sinema sitesi Sinemalar.com, yaptığı anketle tiryakilik yaratan Türk filmlerinin akıllarda en çok yer eden repliklerini belirledi. “Sizce en unutulmaz Türk filmi repliği hangisi?” ve “En güzel Kemal Sunal repliği hangisi?” başlıkları altında yapılan anketlere toplam 8140 kişi katılırken en sevilen replikler Hababam Sınıfı ve Kibar Feyzo filmlerinden geldi.

25.05.2011, İstanbul

 

Türkiye’nin lider sinema sitesi Sinemalar.com yaptığı anketle hem Kemal Sunal filmlerinin hem de Türk filmlerinin unutulmayan repliklerini belirledi. Kemal Sunal filmleri ve Türk filmleri olarak iki ayrı kategoride oylamaya sunulan anket büyük ilgi gördü. Takipçilerin Sinemalar.com üzerinden oy kullandığı anketlerde “Sizce en unutulmaz Türk filmi repliği hangisi?” sorusuna 5000, “En güzel Kemal Sunal repliği hangisi?” sorusuna ise 3140 kişi cevap verdi.

 

Türk filmlerinde en unutulmaz replik Kibar Feyzo’dan

Sinemalar.com’un anketinde “Sizce en unutulmaz Türk filmi repliği hangisi?” sorusunun en çok oy alan seçeneği “ağanın poki üstüne pok olur mu?” repliği oldu. Başrollerini Kemal Sunal, Şener Şen ve İlyas Salman’ın paylaştığı unutulmaz film Kibar Feyzo’nun repliği 953 oy alarak ilk sıraya yerleşti. İkinci sırada ise yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan’ın yaptığı Vizontele’den “Zeki Müren de bizi görecek mi?” repliği 426 oyla yer aldı. Anketin üçüncü sırasında Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın başrollerinde olduğu ve Türk sinemasının kült filmlerinden biri olarak kabul edilen Selvi Boylum Al Yazmalım’dan “seni seviyorum de, yalannnn söylüyorsun!” 340 oyla bulunuyor. Ömercik filminden 254 oy alan “senin annen bir melekti yavrum” ve Hayat Bayram Olsa filminden 198 oy alan “Nayır. N’olamaz!” replikleri de üçüncü ve dördüncü sıraya yerleşen replikler oldu.

 

En sevilen Kemal Sunal repliği: “Aha Mahmut Hoca!”

2000 yılında hayatını kaybeden ve yakın bir zamanda anmaya hazırlandığımız Kemal Sunal’ın en güzel replikleri de Sinemalar.com üyeleri tarafından değerlendirildi. 1975 yılında Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı romanından sinemaya aktarılan ve Türk sinemasının klasikleşmiş filmlerinden olan Hababam Sınıfı, ankette 3 sırada birden yer alarak adeta şampiyonluğunu ilan etti. Filmde İnek Şaban rolünü canlandıran Kemal Sunal’ın söylediği “aha Mahmut Hoca!” repliği 746 oy alarak anketin birincisi olurken Hababam Sınıfı Tatilde filminden “aa kızlar. Bunlar kız mı? Hayret valla” repliği 289 oyla üçüncü ve yine Hababam Sınıfı’ndan “aaa Mahmut Hoca da kaçmış” repliği 134 oyla dördüncü oldu. Anketin ikincisi 611 oyla bir Kibar Feyzo repliği olan “eşşoleşek” oldu. Son sıraya ise 128 oyla Umudumuz Şaban filminin unutulmaz repliği “şimdi ben buraya neden çıktım? Niçin çıktım? Nasıl çıktım?” yerleşti.

 

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir