SON KODACHROME FİLMİ

İSTANBUL MODERN’DE

 

3 Ağustos 2011 – 4 Eylül 2011

İstanbul Modern, Steve McCurry’nin üretimi 2009 yılında durdurulan Kodachrome filminin sonuncusunu kullanarak çektiği kareleri dünyada ilk kez sergiliyor.

Son yıllarda dijital fotoğraf makinelerinin yaygınlaşması, fotoğraf filmine olan talebin azalmasına neden oldu. Kodak, renk yoğunluğu ve uzun yıllar saklanabilirliğiyle, mekanik fotoğraf makinesi kullanan amatörlerin ve profesyonellerin, özellikle de basın fotoğrafçılarının gözdesi olan Kodachrome’un üretimini 22 Haziran 2009’da durduracağını bildirdi.

 

Bu gözde filmin üretim bandından çıkan 36 pozluk sonuncusu, Magnum Ajansı ve National Geographic’in ünlü fotoğrafçısı Steve McCurry’nin ellerine 14 Temmuz 2010’da teslim edildi.

 

McCurry filmi eline aldığında, fotoğraf tarihine yeni bir sayfa ekleyecek olmanın sorumluluğunu ağır bir biçimde hissediyordu. Fotoğrafları çekmek için doğru anı bulabilecek miydi, heyecanını bastırıp netleyebilecek miydi, pozlamayı doğru yapabilecek miydi? Yılların başarılı fotoğrafçısı bu duygularla, kendisine verilen filmi New York’ta makinesine taktı.

 

İstanbul Modern, 3 Ağustos-4 Eylül arasında bu 36 kareye ve Steve McCurry’nin fotoğraf serüvenine ev sahipliği yapacak. Dünyada ilk kez sergilenecek olan bu fotoğraflara Robert de Niro’dan, Bollywood yıldızlarına, Ara Güler’den, Rabari aşiretine farklı renkler konu oluyor.

 

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir