Savaş, acı ve umudun coğrafyası,

Ortadoğu…

Mısır asıllı Fransız yazar Gilbert Sinoué, bir önceki romanı Yasemin Kokusu’nda başladığı öykünün devamını bu kitapta getiriyor. Yasemin Kokusu’nda Ortadoğu’nun yakın geçmişine ışık tutarak, kaderleri denizin öte tarafında, Batı’da belirlenen halkların acılarını, umutlarını ve başkaldırısını anlatan yazar, Taşların Çığlığı’nda dört ailenin yirmi birinci yüzyıla uzanan öyküsünü tamamlıyor!

Gilbert Sinoué’nin Ortadoğu’nun yakın tarihini fon olarak kullandığı destansı dizisinin ikinci ve son kitabı Taşların Çığlığı, çok ses getiren öykünün devamını anlatıyor! Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı topraklarının paylaşıldığı günlerde başlayan Yasemin Kokusu’ndan sonra Taşların Çığlığı, Nâsır’ın Mısır’da yönetime el koyduğu 1956 tarihiyle başlayıp yüzyıl sonuna kadar uzanan kırk yıllık bir zaman dilimini kapsıyor.

Taşların Çığlığı, yakın tarihin savaşlarını, politik çalkantılarını, ekonomik bunalımlarını, yükselen diktatörlüklerin ve terör eylemlerinin gölgesinde, kayıplara, acılara, yoksulluğa rağmen yaşama tutunan, özgürlük mücadelesi veren, barışa, dostluğa ve aşka inanan insanların sıra dışı öyküsünü, şiirsel bir dille dokuyarak adeta bir insanlık destanına dönüştürüyor.

Yasemin Kokusu’ndan tanıdığımız, Ortadoğu’nun farklı yerlerinde kaderleri kesişen Mısırlı Lütfi, Filistinli Şahid, Yahudi Markus ve Iraklı El-Nidal ailelerinin yolculukları, Taşların Çığlığı’yla devam ediyor. Kuşaktan kuşağa bilinçlenen, mücadele eden, kimi zaman hüsrana uğrasa da, hayata ve aşka dört elle sarılmaktan geri durmayan insanların yaşadıkları, bizleri de çok yakından ilgilendiren Ortadoğu tarihi gözler önüne seriliyor.

 

Çok çeşitli kurgu kahramanlardan ve tarihsel kişilerden oluşan karakterleri, büyük bir coğrafyayı kapsayan öyküsü ve zengin üslubuyla Taşların Çığlığı, tüm okurlara seslenen, sürükleyici bir roman…

 

GILBERT SINOUÉ

 

GILBERT SINOUÉ, Mısır asıllı Fransız yazar. 1947 yılında Kahire’de dünyaya geldi. Paris’te müzik eğitimi aldı, besteler yaptı. Başkentin gece kulüplerinde gitar çaldı. Otuzlu yaşlarının sonunda müziği bir yana bırakıp roman yazmaya başladı. Hikâye anlatmaktaki ustalığı ve ayrıntılara gösterdiği önem yazarın her biri tarihin farklı dönemlerinde geçen romanlarının geniş okuyucu kitleleri tarafından büyük ilgiyle karşılanmasını sağladı. Romanlarıyla birçok ödül alan yazar, senaryo da yazıyor.

 

TAŞLARIN ÇIĞLIĞI

Yazar: Gilbert Sinoué

Çeviri: Gönül Akgerman

Tür: Tarihi Roman

Sayfa sayısı: 370

Fiyatı:  26 TL

Yayın tarihi: 10 Kasım 2011

Share