Edebiyatseverlerin merakla beklediği buluşmalar hız kesmeden devam ediyor.

13 Aralık’ta İKSV Salon’da bir araya gelecek olan Murat Gülsoy, Yekta Kopan ve Ayfer Tunç,

Yücel Balku’nun erken gidişiyle yarım kalan külliyatını yorumlayacak.

 

Güncel Türk edebiyatının değerli isimlerinden Murat Gülsoy, Yekta Kopan ve Ayfer Tunç’la İKSV Salon’da edebiyat günleri devam ediyor. Can Yayınları işbirliğiyle gerçekleştirilen Ubor Metenga bu kez, üç yazarın yakın dostu olan, beklenmedik ölümüyle ayrı düştükleri Yücel Balku için gerçekleştirilecek.

 

13 Aralık 2011 Salı akşamı düzenlenecek ve Yücel Balku’nun Sükût Ayyuka Çıkar kitabının yorumlanacağı bu oturum da her zaman olduğu gibi ücretsiz gerçekleştirilecek.

Ubor Metenga Aralık 2011

 

13 Aralık 2011 Salı (20.00-22.00 arası)

KİTAP: Sükût Ayyuka Çıkar – Yücel Balku

 

Yer: İKSV Salon

Herşey güzel de nedir bu Ubor Metenga Buluşmaları?

 

Cevap etkinliği gerçekleştiren yazarlardan geliyor:

 

“Bu buluşmaların ilkini 30 Nisan 2002 tarihinde 94,9 Açık Radyo stüdyolarında saat 23.00-24.00 arasında gerçekleştirmiştik. Sonrasında da tam 52 hafta aynı saatlerde buluşup bir öykü üstüne konuştuk. Refik Halit Karay’ın Eskici öyküsüyle başladığımız radyo yolculuğumuzu, programın (ve sonrasında bu etkinliklerin) adını aldığımız öyküyle, Oğuz Atay’ın Korkuyu Beklerken öyküsüyle noktaladık. Bu adın anlamını ve neden böyle bir ismi seçtiğimizi merak edenlere öyküyü okumalarını öneririm. Ayrıca Ubor Metenga adını seçmemizdeki en önemli neden bütün edebiyatıyla üçümüzü de derinden etkilemiş bir yazara, Oğuz Atay’a saygı duruşunda bulunmak istememizdi.

 

Açık Radyo stüdyolarında, bir yıl boyunca çok güzel zamanlar geçirdik. Program bitişinde, hem de gecenin yarısında gelen dinleyici telefonlarıyla mutlu olduk, katkılar sayesinde çok şey öğrendik. Örneğin, Onat Kutlar’ın “Kül Kuşları” öyküsünü konuştuğumuz gece radyoya gelen telefonla gözlerimiz doldu: Kutlar’ın Bodrum’da yaşayan balıkçı bir arkadaşı arıyordu ve öyküden ne kadar etkilendiğini ağlayarak anlatıyordu. Öyküler üstüne yaptığımız yorumlarla beslendiğini söyleyenler de oldu, eksik bulduğunu söyleyip çoğaltmak isteyenler de. Ama radyonun dinleyicisi temel meselemizi gayet iyi anlamıştı; öykülerin konuşmasını-öyküler üstüne konuşulmasını istiyorduk, hepsi bu.

 

Üçümüzden birinin sevdiği, edebiyat tarihimizde özel bir yeri olduğunu düşündüğümüz, kenarda bırakılarak hakkının yendiğine inandığımız, kimi zaman da sadece öyle bir öyküden nasıl bir sohbet çıkacağını merak ettiğimiz metinler seçtik. Sonrasında herkes kendi çalışmasını yapıp geldi stüdyoya, birbirinden habersiz üç kişi olarak oturduk mikrofon başına. Bazen aynı şeyleri söyledik, bazen farklı yollara saptı fikirlerimiz. Hatta program sırasında aydınlanma anları yaşadığımız bile oldu. Bütün bunları, olanca samimiyetiyle paylaştık dinleyenlerle.

 

Sonra program bitti. Ama bizim öykü sohbetlerimiz bitmedi. O yıllarda davet edildiğimiz edebiyat etkinliklerinde genel başlıklar altında konuşulan konulardan, tekrar eden polemiklerden, son anda kotarılan sohbet ortamlarından sıkılmıştık. “Radyoda yaptığımızı neden dinleyici-izleyici karşısında yapmayalım, hem böylece daha da çoğalır öyküler,” dedik. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nden Buca Eğitim Fakültesi’ne, Can Yayınları’nın Galatasaray’daki Kitapevi’nden TÜYAP Kitap Fuarı’na çeşitli yerlerde, çeşitli zamanlarda Ubor Metenga oturumları yaptık. Okurlarla tanıştık, fikir alış-verişinde bulunduk.

 

2010’da Can Yayınları bu oturumları yeniden canlandırmak istedi. (Rahmetli Erdal Öz de bir Ubor Metenga takipçisiydi zaten, oturumlara katılır, sorular sorar, yorumlar yapardı. Onu çok özlüyoruz.) İKSV’nin mekanı Salon, kapısını edebiyata açmaya karar verdi ve bu ücretsiz oturumlar dinleyicisine kavuştu.”

 

13 Aralık Salı akşamı Salon’da görüşmek dileğiyle…

Share