YALAN DÜNYA

 

Alman yönetmen Rainer Werner Fassbinder’in en önemli yapıtlarından sayılan 1973 yapımı bilim kurgu filmi “Yalan Dünya” (Welt am Draht) Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşuyor. Alman televizyonu için yapılmış olan iki bölümlük film, beyazperdede ilk kez restore edilmiş versiyonuyla geçtiğimiz yıl Berlin Film Festivali’nde gösterilmişti.

“The Matrix” filminin popülerleştirdiği sanal bir gerçeklikte geçen filmde Fassbinder yapıtlarının tanıdık oyuncuları rol alıyor. Godard’ın pop art filmi “Alphaville”i, David Cronenberg’in esrarlı dünyasını, Kubrick’in “2001: Bir Uzay Macerası”ndaki sibernetik korkuları çağrıştıran “Yalan Dünya”, Fassbinder yapıtlarının acıklı ironisini içeriyor. Restore edilerek yeniden gösterime sunulması tüm sinemaseverlere büyük bir keşif olanağı sunuyor.

 

Sibernetik ve Gelecek Araştırmaları Enstitüsü’nün en önemli projesi, tüm politik, toplumsal ve ekonomik olayları öngören Simulacron 1 isimli elektronik bir canavardır. Bazıları Simulacron 1’i kendi çıkarları için kullanmak isteyince, iyi ve kötü arasında bir savaş başlar. Bu projenin yöneticisi Profesör Vollmer, gizemli bir şekilde intihar ettiğinde Dr. Stiller onun yerine geçer. Fakat Stiller’de de tuhaf semptomlar belirir. Acaba Stiller şizofren midir? Pek çok kişi öyle olduğunu düşünür – ta ki Stiller bir gün rutin bir bilinç aktarması sırasında Simulacron’un devrelerinde eski bir tanıdığını görene kadar.

 

*Film Türkçe altyazılıdır.

 

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir