Dünyanın en karışık, en acılı coğrafyasında yaşanan savaşların, aşkların, yok oluşların romanı: Yasemin Kokusu. Can Yayınları yeni bir diziye başladı: Tarihî Roman.

İlk kitap, Osmanlı dağılırken Batılı güçlerin kozlarını paylaştığı Ortadoğu’da, Yahudi, Filistinli, Iraklı ve Mısırlı dört ailenin öyküsünü anlatıyor.


“Dün ölen bir Yahudi’ydi. Yarın bir Arap ölebilir. Dünkü tanımadığımız biri.

Yarın belki sen ya da ben olabiliriz. Demek ki dünya böyle yürüyor?!

Soğukkanlılık ve açgözlülükle…

Gilbert Sinoué Yasemin Kokusu’nda, Ortadoğu’nun yakın geçmişine ışık tutarak,  kaderleri denizin öte tarafında, Batı’da belirlenen Doğu halklarının acılarını, umutlarını ve başkaldırısını anlatıyor.

Bölgenin tarihini ve bugünlere de uzanan sorunlarını çok yakından bilen yazar, o günlerin atmosferini bütün canlılığıyla yeniden yaratmış.

“Doğu’nun Doğu, Batı’nın da Batı” olmadığını, yazgılarının tarih öncesinden bu yana kesiştiğini  savunan yazar, bu iki kültürün yakın geçmişteki hikâyesini, kurmaca ve tarihsel gerçeklerin ışığında anlatıyor.

Tarihî romanda, Ortadoğulu dört ailenin öyküsü anlatılıyor: Hayfa’da meyve ve sebze üreticisi Şahid ailesi; Birinci Dünya Savaşı’ndan önce Polonya’dan göç etmiş Yahudi dostları Yusuf Markus ve kızı; Mısır’da pamuk üreticisi Lütfi ailesi ve Bağdatlı El-Safi ailesi.  Bu ailelerin gün be gün parçalanan yaşamlarına paralel olarak Mısır’ı, Filistin’i, İsrail’i, Suriye’yi, Lübnan’ı ve Irak’ı sarsan politik ve sosyal çalkantılar, Lord Balfour, Ben Gourion, Kral Faruk, Churchill, Lawrence, Enver Sedat ve Menahim Begin gibi tarihin ünlü aktörleri ve icraatları eşliğinde, bir film şeridi gibi gözümüzün önünden geçiyor.

Yazar, Yasemin Kokusu’yla, Doğu ve Batı dünyası arasında sürekli devam eden anlayışsızlık, ihanet, şiddet ve kinin bu noktaya neden ve nasıl vardığı sorusuna yanıt arıyor. Bu arayışta, Gilbert Sinoué, asıl sorumluların Hıristiyan bir Lübnan hayali ve Suriye-İskenderun entrikalarıyla yaşayan Fransızlar, Mısır’ı istedikleri gibi yöneten İngilizler, petrol yataklarına göz koyan Amerikalılar, taraflara el altından silah satan Ruslar ve Naziler olduğunu gösteriyor.

1916’dan 1956’ya, kırk yıllık bir zaman dilimini kapsayan Yasemin Kokusu, Batı işgali altındaki Ortadoğu’nun farklı yerlerinde yaşayan dört ailenin çetin yaşam koşullarını, acılarını ve kuşaklar boyu devam eden özgürlük mücadelesini anlatıyor; Kürt kabilelerine karşı hardal gazı kullanmakta direten Churcill, elinde cetvelle Irak’ın haritasını çizen Getrude Bell; Mısır’ın özgürlük yürüyüşünü başlatan Cemal Abdül Nasır gibi birçok tarihsel kişiliği, gerçeklerin ışığında sayfalarına taşıyor.

Kaderleri “denizin öte tarafında, Batı’da” belirlenen bir halkın öyküsünü anlatan Yasemin Kokusu’nda, Batı’nın Ortadoğu’da yol açtığı yıkımın ortasında, cellâtların, kurbanların, başkaldıranların ve her şeye rağmen bir arada yaşamaya inananların destanını okuyacak, “bin çehreli” Doğu’nun gerçeğini tüm çıplaklığıyla hissederek bugünü daha iyi anlayacaksınız.

GILBERT SINOUÉ

GILBERT SINOUÉ, Mısır asıllı Fransız yazar. 1947 yılında Kahire’de dünyaya geldi. Paris’te müzik eğitimi

aldı, besteler yaptı. Başkentin gece kulüplerinde gitar çaldı. Otuzlu yaşlarının sonunda müziği bir yana bırakıp roman yazmaya başladı. Hikâye anlatmaktaki ustalığı ve ayrıntılara gösterdiği önem yazarın her biri tarihin farklı dönemlerinde geçen romanlarının geniş okuyucu kitleleri tarafından büyük ilgiyle karşılanmasını sağladı. Romanlarıyla birçok ödül alan yazar, aynı zamanda senaryo da yazıyor.

 

 

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir